Guarana v amazonském pralese

Mozkové stimulanty jsou psychoaktivní látky, které mají úžasnou schopnost zvýšit fyzický, ale také mentální výkon. Tato schopnost trvá pouze určitou dobu a různí se podle byliny a aktivní látky. Během těchto dočasných příznaků většinou také zvyšují pozornost, a koncentraci. Rovněž snižují pocit únavy, což je velice užitečné nejen během studia, ale také během práce.

Jak již bylo řečeno, mozkový stimulant nemá pouze mentální přínos pro náš organizmus, ale také fyzický. Proto se stimulanty podávají během sportovních výkonů a jsou oblíbeným pomocníkem nejen profesionálních sportovců.

Po celém světě se používají stimulanty jako podpůrné látky a některá se také zneužívají jako drogy. Opakem stimulantů jsou pak depresiva, která tlumí fyzický a mentální výkon. Stimulanty se používají také jako léčiva. Často se za pomocí stimulantů léčí narkolepsie, poruchy koncentrace a občas se používají také k léčbě obezity.

Účinky stimulantů

V závislosti na konkrétní látce se účinky jednotlivých stimulantů mohou lišit. Hlavním účinkem však je člověka zdravě „nakopnout“. Ať už se potřebujete učit, nebo pracovat, tak tyto účinky oceníte. Po užití se vám zvyšuje bdělost a koncentrace. Okolní vliv vás tedy jednoduše nebudou vyrušovat. Tento efekt může být u kvalitních stimulantů až tak silný, že po určité době si uvědomíte, že jste „jedním dechem“ udělali velký kus práce, či si při učení do hlavy dostali velký objem nových informací. Zvýší se vám tímto produktivita práce, což vede také ke zvýšení motivace. Tento efekt mají stimulanty sami o sobě také. Dalším příjemným zjištěním bude vyšší ostražitost a také podstatně snížená potřeba spánku. Se stimulanty tedy zacházejte opatrně, hlavně ve večerních hodinách. Kvalitní stimulant může mít za účinek, že do rána nezaberete, i kdybyste se snažili sebevíc!

Pokud si říkáte, že pozitivních účinků už bylo dost, tak ještě rozhodně nejsme u konce. Některé stimulanty dokážou odstranit i pocity úzkosti, či vyvolat až pocity nadšení a euforie. Všechny tyto účinky doprovází různé příznaky, jako jsou zvýšení tepové frekvence či krevního tlaku.

Po tak velké porci pozitivních efektů je potřeba zmínit také případná úskalí, kterou můžou při požívání stimulantů nastat. Je potřeba je užívat s rozumem, neboť si tělo na ně vytvoří toleranci a všechny ty pozitivní efekty přestanou být znatelné. Na stimulanty si navíc můžete vytvořit návyk, jako třeba na cigarety, které obsahují Nikotin. Ten mimo jiné je taky jedním ze stimulantů!

Nejznámější stimulanty

Kofein

Asi úplně ten nejznámější stimulant je kofein, hlavně díky kávě, která jej obsahuje. Kofein je obsažen dále například v Guaraně, kávě, yerba maté, cola ořechách, čajových lístcích a mnoha dalších bylinkách a rostlinách. Hojně se také objevuje v energetických nápojích, ať už v přímě podobě, či v podobě přidání některých bylin, které jej obsahují. Kofein je rovněž i v některých lécích.

Yohimbin

Rovněž velice známý stimulant, který má vedle stimulačních účinků, také účinky afrodiziakální.

Nikotin
Kokain
MDMA (Extáze)