Guarana v amazonském pralese

Na této stránce se dozvíte


Guarana je popínavý dřevěná liána, která dorůstá do výšky až 12 metrů. Lodyha je rýhovaná. Listy jsou zelené, licho-zpřežené a oválného tvaru. Květy jsou drobné a mají bílou nebo nazelenalou barvu. Vyrůstají v hroznech. Plodem je malá, červená tobolka sytě červené barvy. Uprostřed je černé zrno, které je obalené dužnatou slupkou. Svým vzhledem připomíná zlé oko. Legenda praví, že indiánské dítě bylo zabito hadem a jeho oči dali vzniknout plodům. Guarana vyrůstá v Jižní Americe, konkrétně ve Venezuele, Brazílii a Uruguay podél toku řeky Amazonky. V současné době je pěstována na obrovských plantážích, ale 80% sklizně tvoří volně rostoucí stromy uprostřed amazonské džungle.

Historie Guarany

Legenda praví, že v této rostlině se ukrývá požehnání a síla božské bytosti. Tuto rostlinu objevili domorodí indiáni a již po staletí znají její blahodárnou moc. Připravovali z ní různá léčiva, jídla nebo nápoje a v jejich kulturách hrála důležitou roli. Jméno guarana je odvozeno od indiánského kmene „guarani“, kteří žili v Brazílii a věřili, že její moc je kouzelná a pomůže jim nalézt ztracenou sílu.

Pro Evropu objevil guaranu jezuitský misionář Joao Felipe Bettendorf, který působil v oblasti řeky Maués. Na konci 17. století podal jako první písemnou zprávu o této rostlině, kde popisoval původní obyvatele amazonských džunglí a jejich nevídanou vitalitu. Tito indiáni, obývající břeh řeky odůvodňovali svou fyzickou i psychickou odolnost pravidelnému užívání guarany. Sám Bettendorf pak sám guaranu vyzkoušel a dal jim za pravdu.
Zpět nahoru

Co Guarana obsahuje

Zkoumání Guarany

Poprvé byla guarana zkoumána již v roce 1700 botanikem Theodorem von Martiusem, který izoloval bílou krystalickou látku a pojmenoval ji guaranin a později byla přejmenována na kofein. V roce 1940 začali guaranu zkoumat evropští vědci, kteří zjistili, že guarana napomáhá při bolestech hlavy, horečce, křečích a působí jako energetické tonikum. Testy na zvířatech probíhající v roce 1998 ukázaly, že guarana je netoxická i při vyšších dávkách. Zatímco indiáni užívali guaranu skoro na všechny zdravotní problémy, západní medicína jim teprve přichází na chuť a probíhající testy pomalu ale jistě ukazují, že indiání nám odkázali opravdový poklad. O rok později a potvrdilo se, že guarana pomáhá tlumit bolesti hlavy, migrénu a projevy revmatismu.
Zpět nahoru


Co Guarana obsahuje

Hlavní složkou je kofein, kterého je zde až 4x více než v kávových zrnech. Dále obsahuje třísloviny, vitamíny A, B1, B3, C a E, minerální látky jako vápník, hořčík, draslík fosfor, stopové prvky jako selen a stroncium a aminokyseliny.
Zpět nahoru

Na co se Guarana používá

Guarana byla vysoce ceněna jak pro své léčivé účinky, tak i pro umělecké zpracování. Z plodů se tradičně vyráběli prsteny, náhrdelníky, náušnice, různé amulety, figurky mužů, žen i zvířat či dokonce skupinek celé vesnice. Evropští imigranti si rádi zdobili guaranovými plody své domy a chaty. Od 80. Let popularita guarany neustále roste a nyní je jednou z nejpopulárnějších rostlin v Jižní Americe. V Brazílii je podle ní pojmenován národní nápoj a brazilští dělníci pijí denně tento nápoj, aby byli schopní a silní při své těžké práci.
Zpět nahoru

Guarana a její účinky

Užívání Guarany a její účinky

Jihoamerické kmeny si semena opékávala a poté je zamíchala do pasty s vodou, která nápadně připomínala čokoládu. Tato směs se pak užívala na různé nemoci nebo jako mastička na vnější poranění. Dále ji užívali jako stimulant či při chronickém průjmu. Guarana pomáhá bojovat proti únavě, zbystřuje mysl, zlepšuje koncentraci, soustředění a paměť. Napomáhá proti depresím, úzkosti a harmonizuje centrální nervovou soustavu. Napomáhá při bolestech hlavy a zklidňuje příznaky migrény. Má analgetické, antioxidační, antibakteriální a hyperglykemické účinky. Guarana detoxikuje krev, likviduje volné radikály a napomáhá snižovat krevní tlak. Guarana též snižuje chuť k jídlu. Po delším užívání může omlazovat pleť a může pomoci při srdečních problémech. Miliony Brazilcům napomáhá překonat únavu z tepla a v Peru se mimo jiné užívá na vysoký krevní tlak, migrénu nebo revamtismus.

Guarana je velmi oblíbeným společníkem studentům, kteří mají před zkouškou dospělosti či před náročným zkouškovým obdobím a lidem jejichž výplata se přímo úměrně odvíjí od jejich výkonu. Guarana totiž působí jako oáza na mozek, dokáže zrychlit mozkové pochody, zlepšit soustředěni, paměť a zbystřit mysl. Guarana též pomáhá posilnit nervy. Mnoho studentů si účinky pochvalují a považují její užívání téměř za nutnost.

Aby byla guarana opravdu účinná, je důležité splnit tyto podmínky. Preparát by se měl užívat nejlépe každé ráno ihned po probuzení, pokud se cítíte unavení nebo vyčerpaní. Je důležité dodržovat doporučenou denní dávku a v žádném případě ji nepřekračovat. Při dlouhodobém užívání vzniká tolerance, proto je třeba kůru na chvíli vysadit a poté znovu pokračovat.
Zpět nahoru

Guarana a vedlejší účinky

Pokud dodržujete doporučené dávkování, objeví se nežádoucí účinky jen zřídka, spíše vůbec. Pokud to však s dávkováním přeženete a některý z těchto účinků se u vás objeví, ihned vyhledejte lékaře. Mohou se dostavit alergické reakce včetně potíží s dechem, otokem rtů, jazyka nebo obličeje, nepravidelný srdeční tep nebo bolesti na hrudi. Mezi méně závažné nežádoucí účinky patří pálení žáhy, žaludeční nevolnost, ztráta chuti k jídlu, zácpa nebo průjem, nervozita, podrážděnost, úzkost, nespavost nebo bolest hlavy. Při předávkování se může vyvolat bolest v žaludku, zvracení a třas. Guranu by neměly užívat těhotné a kojící ženy, lidé přecitlivělý na kofein a děti. Mezi výhody Guarany také řadíme schopnost potlačit pocit hladu.
Zpět nahoru

Guarana a hubnutí

Amazonští indiáni brávali na lov i válečné zásoby guaranová semena, který žvýkali a zaháněli tím pocit hladu. Do dnešní doby přetrval mýtus o tom, že guarana je výborným prostředkem na hubnutí, ale tím bohužel opravdu není. Guarana dovede náš organismus stimulovat, probudit energii a zmírnit pocit hladu. Může napomoci při záchvatech hladu u diet, ale nadbytečná kila jednoduše nespálí. Guarana zrychluje metabolismus, ale ani to nepřispívá k jednoduššímu spalování tuků. Nicméně výhodou Guarany je, že nevyvolává téměř žádné vedlejší účinky, když už tak pouze lehce a výjimečně.
Zpět nahoru

Guarana a pěstování

Pěstování guarany vyžaduje specifické prostředí. Jelikož je to tropická rostlina, potřebuje dostatek vlhkosti a tepla. Guarana je nádhernou ozdobou rozlehlé zahrady nebo tropických skleníků. Pěstování se velmi podobá vinné révě. Nejdříve se vsadí sazenice ve vzdálenosti 2x2 metry a pravidelně se zařezávají. Substrát by měl obsahovat štěrk nebo písek pro dobrou propustnost. Semena se vsadí do hloubky asi 1,5 cm a pro lepší klíčení se doporučuje ponořit semena do teplé vody po dobu několika hodin. Semena Guarany vyžadují teplo a dostatek slunečního svitu. Až semena vyklíčí, musí se rosit. Vzešlým semenáčků se musí dopřát tropické podmínky.
Zpět nahoru