Semena Guarany obsahují velké množství účinných látek a pohodlně se žvýkají.
Guaranová semena byla již od nepaměti užívána jihoamerickými indiány. Byla součástí jejich jídelníčku i jako důležitý lék na různé nemoci. Rozdrcená semena zase užívali při dlouhých lovech, aby udrželi bdělost a potlačili chuť k jídlu. Pomocí guaranových plodů léčili průjmy, nejrůznější infekce a dokonce sloužili jako desinfekce. Dnes se semena volně nesbírají, ale rostlina se pěstuje na obrovských plantážích ve Venezuele, Brazílii a Uruguay.
Hlavní účinnou složkou je kofein, kterého je více jak dvakrát než v kávě. Vědecké studie prokázaly, že „guaranový kofein“ se do těla vstřebává mnohem lépe a pozvolněji a proto účinky přetrvávají až 8 hodin. Další obsahové látky jsou theofylin, theobromin, katechiny či saponiny. Semena nejsou pražena, a proto uchovávají vitamíny C a B.
V současnosti jsou guaranové semena důležitým pomocníkem v boji proti malárii, úplavici při snižování horečky, při bolestech hlavy nebo revmatismu. V některých částech je to oblíbené afrodiziakum či jako první lék na kocovinu. Oblíbená je i pasta, která se přidává do mnoha alkoholických a nealkoholických nápojů, sirupů, kakaa a čokolády.
Použití je velmi jednoduché. Guaranová semena se rozžvýkají v ústech a tím pádem se účinné látky dostanou mnohem rychleji do těla, než je tomu například u Guarany prášku. Semena však mohou být velmi tvrdá, proto doporučujeme je nejdříve chvíli cucat, dokud nenabobtnají. Druhý způsob je semena rozdrtit a přidat do jakékoliv tekutiny.