Z prášku Guarany lze udělat nápoj, který můžeme pohodlně popíjet u televize, či jiné aktivity.
Guarana v prášku je velmi oblíbenenou formou. Amazonští indiáni si z guaranového prášku vyráběli čaj pro povzbuzení nebo semena vysušila a rozdrtila na jemný prášek, který přidali do těsta a vyváleli do tvaru válce. Tato pochutina pak byla známá jako guaranový chléb, který se pak dochutil cukrem. Tento recept pak představili španělským kolonizátorům v 16. století.
Dnes se drcením semen získává hnědý jemný prášek bez jakýchkoliv chemických příměsí, ze kterého se v Brazílii vyrábí nepřeberné množství energetických tyčinek či nápojů. Velkou výhodou je cena, protože guaranový prášek se řadí mezi nejlevnější energetické preparáty.
Prášek obsahuje přibližně 5% kofeinu, což je 2x více než v kávových zrnech. Kofein obsažený v guaraně se mnohem lépe vstřebává než kofein v kávě. Dále obsahuje theofylin nebo theobromin díky kterým účinek působí až 8 hodin. Nelze opomenout také katechiny, saponiny, vitamíny C a B. Guaranový prášek nepřekyseluje ani nedráždí žaludek.
Nepopulárnějším způsobem je rozmíchat 5 gramů (1 čajová lžička) v teplém mléce a podle chuti osladit cukrem nebo medem. Výsledná chuť nápoje je více než lahodná. Prášek se většinou úplně nerozpustí a na dně hrnečku zbyde lógr. Je možné vychutnat si guaranu jako čaj. Po vychladnutí lze přidat med a cukr. Čaj je výborný na posílení imunity v zimních měsících. Pro otrlejší jedince je možnost nasypat si lžičku prášku rovnou do pusy a zapít vodou. Obdobně tomu je také u extraktu Guarany, kterého je potřeba menší množství pro stejný účinek.